De bezwaren van inwoners en ondernemers in Vreeswijk kregen dinsdagochtend sneller voeding dan Rijkswaterstaat lief kan zijn. Nog geen dag nadat de tijdelijke Emmabrug was weggehaald, kampte de Wilhelminabrug al twee keer met een storing. Verkeer kon tijdelijk niet passeren en fietsers probeerden onder de gesloten slagbomen door hun weg te vervolgen.

Foto © Rene Kwant. Fietsers gaan liggend onder de slagbomen door
De eerste problemen ontstonden dinsdagochtend bij de Wilhelminabrug, die sinds het verdwijnen van de tijdelijke Emmabrug opnieuw de belangrijkste verbinding vormt tussen beide zijden van Vreeswijk. De brug was twee keer ongeveer een kwartier niet beschikbaar voor het verkeer.
Automobilisten moesten keren of een andere route zoeken. Voor fietsers en voetgangers zorgde de afsluiting eveneens voor problemen. Op beelden is te zien dat fietsers onder de slagbomen door proberen te komen. Dat is gevaarlijk en bovendien verboden, maar laat tegelijkertijd zien hoe groot de druk op deze ene verbinding inmiddels is.
Twee verschillende oorzaken
Rijkswaterstaat laat weten dat het om twee afzonderlijke storingen ging. De eerste ontstond nadat een fietser in aanraking kwam met een slagboom die naar beneden ging. Later op de ochtend deed zich een technisch probleem voor in de brug zelf.
Beide storingen konden volgens Rijkswaterstaat betrekkelijk snel worden verholpen. Voor weggebruikers die aan de verkeerde kant van het kanaal stonden, betekende dat desondanks wachten of omrijden via de Wiersebrug.
Dat de storingen zich uitgerekend voordeden op de eerste ochtend zonder de tijdelijke Emmabrug, noemt Rijkswaterstaat bijzonder ongelukkig.
Zorgen bewoners direct werkelijkheid
Het incident ligt gevoelig in Vreeswijk. Bewoners en ondernemers waarschuwden de afgelopen weken al dat het weghalen van de tijdelijke Emmabrug de bereikbaarheid van het oude dorp kwetsbaar zou maken.
Maandagochtend kwamen ongeveer dertig inwoners bij de brug bijeen om tegen het verwijderen ervan te protesteren. Hun belangrijkste bezwaar: zodra er iets misgaat met de Wilhelminabrug, resteert er in het centrum geen directe verbinding meer over het Merwedekanaal. Nog geen 24 uur later deed die situatie zich daadwerkelijk voor.
Tijdelijke brug moest wijken voor scheepvaart
Rijkswaterstaat verwijderde de tijdelijke Emmabrug om de gerenoveerde Koninginnensluis en het Merwedekanaal weer veilig toegankelijk te maken voor de scheepvaart. De tijdelijke brug kan niet worden geopend en ligt volgens Rijkswaterstaat te laag voor een deel van het scheepvaartverkeer.
Voetgangers, fietsers en automobilisten zijn daardoor aangewezen op de Wilhelminabrug. Bij een langdurige afsluiting moet het verkeer omrijden via de Wiersebrug bij de Graaf Florisweg.
De tijdelijke Emmabrug wordt volgens de huidige planning op 1 oktober 2026 teruggelegd, wanneer het vaarseizoen grotendeels voorbij is en er opnieuw werkzaamheden aan het sluizencomplex worden uitgevoerd. Op 1 april 2027 verdwijnt de brug vervolgens opnieuw.
Definitieve Emmabrug laat nog lang op zich wachten
Een definitieve oplossing is voorlopig niet in zicht. De oorspronkelijke Emmabrug bleek niet sterk genoeg en moet volledig worden vervangen. Door onderzoeken, vergunningprocedures, het ontwerp en de monumentale status van het sluizencomplex wordt de nieuwe brug op zijn vroegst eind 2027 verwacht.
Tot die tijd blijft de bereikbaarheid van Vreeswijk in belangrijke mate afhankelijk van de Wilhelminabrug. De gebeurtenissen van dinsdagochtend maken duidelijk dat een storing van slechts een kwartier al direct tot onrust, gevaarlijke situaties en extra reistijd kan leiden.
Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.