Alcoholgebruik in Nieuwegein flink gestegen: bijna de helft drinkt ongezond

Terwijl in veel omliggende gemeenten het aantal ongezonde drinkers juist daalt, is in Nieuwegein het tegenovergestelde gebeurd. Volgens nieuwe cijfers van Afkickkliniekwijzer.nl drinkt inmiddels 48,2% van de Nieuwegeiners meer alcohol dan de Gezondheidsraad gezond acht. In 2022 lag dat percentage nog op 42,8% – een stijging van maar liefst 12,6 procentpunt.

Het onderzoek, gebaseerd op cijfers van het CBS en het RIVM, laat zien dat Nieuwegein daarmee de enige gemeente in de Lekstroomregio is waar het aantal ongezonde drinkers toeneemt. In Houten, Lopik en IJsselstein zijn de percentages juist flink gedaald.

Opvallend is dat het aantal overmatige drinkers – mensen die structureel méér dan 21 glazen alcohol per week drinken (mannen) of 14 glazen (vrouwen) – in Nieuwegein wel iets is gedaald: van 5% in 2022 naar 4,1% in 2024. Dat is een afname van 18%, maar minder sterk dan in de buurgemeenten.

Vergelijking met de regio

  • Houten: 53,6% ongezond drinkers (-5%), 4,5% overmatig (-37,5%)
  • Lopik: 55,3% ongezond (-12,9%), 4,7% overmatig (-44%)
  • IJsselstein: 54% ongezond (-5,4%), 4,4% overmatig (-40,5%)
  • Nieuwegein: 48,2% ongezond (+12,6%), 4,1% overmatig (-18%)

    Landelijk drinkt 55,2% van de bevolking meer dan de richtlijn van de Gezondheidsraad adviseert. Overijssel spant de kroon onder de provincies, terwijl gemeenten in het Gooi en aan de kust bovengemiddeld hoog scoren. Toch zien ook daar de meeste plaatsen een daling in zware drinkers – iets wat in Nieuwegein dus niet geldt.

    Afkickkliniekwijzer.nl noemt de cijfers “zorgelijk” en hoopt dat de stijging in Nieuwegein een signaal is voor meer aandacht voor preventie en bewustwording.

    Wat drinken Nieuwegeiners het meest?
    Specifieke dranksoortcijfers voor Nieuwegein (bijv. bier vs. wijn) worden niet openbaar per gemeente gepubliceerd door GGD Regio Utrecht of de Leefstijlmonitor. Voor de beste indicatie kijken we naar bredere, recente bronnen: in Nederland is bier het populairste, gevolgd door wijn; mannen kiezen gemiddeld vaker voor bier, vrouwen voor wijn. Deze landelijke patronen gelden doorgaans ook voor de regio Utrecht.


    Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein

    Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

    Wees betrokken. Reageer en geef een reactie op bovenstaand artikel!

    Onze adverteerders maken pen.nl mogelijk