Zo nu en dan stromen de Nederlandse binnensteden vol met uitheemse bedelaars, die met hartenkreten op karton vragen om een aalmoes. De bedelaars blijken vaak afkomstig uit Roemenië, waar ze zijn geronseld om een paar maanden in Nederland te werken.

Bedelen is allang niet meer het trieste maar eerlijke ambacht van de verslaafde op jacht naar zijn volgende shot. Dubieuze bedelbendes trekken heel Europa rond met even professionele als schimmige tactieken. Ook in Nieuwegein zijn deze bedelbendes actief, met name op het Muntplein, maar zouden ook actief zijn in andere winkelcentra in Nieuwegein. Reden voor de VVD in Nieuwegein om vragen hierover te stellen aan het college van B&W in de raadsvergadering van aankomende donderdag.
Marco M.E. Diekstra, Fractievoorzitter voor de VVD in Nieuwegein: ‘Sinds enkele weken worden in Nieuwegein bedelaars afgezet en opgehaald met een busje in winkelcentrum Muntplein. Volgens ondernemers is bedelen daar sinds kort aan de orde van de dag. Het lijkt opvallend georganiseerd, wellicht dezelfde groep als op het Vredenburg in Utrecht. Volgens de ondernemers gaat het om een verdienmodel en niet om een sociale positie in de maatschappij. De ondernemers willen de bedelaars hier niet. Klanten van het winkelcentrum vinden het vervelend, krijgen er een ongemakkelijk gevoel bij en gaan het winkelcentrum en de winkels mijden.’
In Nieuwegein is bedelen niet toegestaan volgens de regels van de gemeente over de openbare orde en veiligheid. Daarom stelt de VVD donderdag 20 februari tijdens de raadsvergadering hierover vragen tijdens de rondvraag. Dit zijn de vragen:
1 Is de beschreven situatie bekend bij de gemeente
2. Hoe ervaart de gemeente deze situatie
3. Is er overleg geweest met de ondernemers of de ondernemersvereniging Muntplein over de aanpak van dit probleem
4. Is er sprake van een gecoördineerde aanpak in overleg met de ondernemers van Muntplein (denk aan een gerichte inzet van bijvoorbeeld boa’s op een eerste melding van de ondernemers op Muntplein)
5. Is er contact met de gemeente Utrecht over deze problematiek en de aanpak aldaar
6. Welke acties onderneemt de gemeente om het verbod van bedelen in de APV effectief te handhaven zodat deze problematiek voor de bewoners en ondernemers op korte termijn opgelost wordt
Moet je geld geven aan een bedelaar?
De politie waarschuwt nadrukkelijk om geen geld te geven aan dit soort bedelaars, omdat dit de criminele organisaties erachter in stand houdt. Desondanks is het geen eenvoudig ethisch dilemma. De bedelaars zelf zijn geen kwade genieën, maar stakkers die tien uur geknield op koude klinkers moeten zitten. Als ze niet genoeg geld bij elkaar bedelen, worden ze uitgekafferd door rondparaderende Roemenen.
Wat is belangrijker: een arme drommel helpen of een criminele organisatie bestrijden? Dat is het morele vraagstuk dat beantwoord moet worden door de twijfelaar die een Roemeense bedelaar nadert.
Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.