Uit de oude doos: ‘Jutphaas en Vreeswijk duiken op in vergeten VARA drama uit 1975’

Leestijd: 4 minuten

Meimerende oude man Klaverweide karikatuur

Een oplettende lezer maakte onze redactie attent op een bijzonder stukje televisieverleden. In de oude serie Klaverweide van de VARA zijn herkenbare beelden en verwijzingen naar het jonge Nieuwegein te vinden, met nadrukkelijk ook de oude dorpen Jutphaas en Vreeswijk in beeld en in het verhaal.

Op screenshots uit een aflevering is onder meer het straatnaambordje Oude Sluis in Vreeswijk herkenbaar. Ook de Emmabrug in Vreeswijk komt duidelijk in beeld. Daarnaast blijkt ook Jutphaas in de serie voor te komen. Daarmee krijgt een bijna vergeten televisieserie ineens een stevig Nieuwegeins tintje.

Boven: Beelden uit de oude VARA serie Klaverweide, waarin onder meer de Oude Sluis en de Emmabrug in Vreeswijk herkenbaar terugkomen. Ook Jutphaas speelt een rol in de serie.

Klaverweide werd in 1975 en 1977 uitgezonden en was destijds de opvolger van de serie Waaldrecht. Het verhaal draaide om aannemer en wethouder Gerard Kuipers, gespeeld door Leo Beyers. Hij kreeg in zijn werk en privéleven te maken met bouwbelangen, politiek gekonkel, achterklap en spanningen rond de ontwikkeling van een nieuwe wijk.

Dat de serie nadrukkelijk met Nieuwegein te maken had, blijkt ook uit een oud krantenartikel van woensdag 7 mei 1975. De kop boven dat artikel luidde: “VARA brengt nieuwe serie Klaverweide”. De onderkop was veelzeggend: “Verhaal speelt in groeiende nieuwbouwwijk”. In het artikel werd uitgelegd dat de VARA voor de serie een locatie zocht die niet te ver van Hilversum lag en waar de verschillende stadia van bouw en bedrijvigheid goed zichtbaar waren.

Die plek werd gevonden in Nieuwegein. De krant omschreef de stad toen als een toekomstige metropool, gelegen tussen de oude stadjes Vreeswijk en Jutphaas, waar in hoog tempo werd gebouwd. Precies dat decor hadden de makers nodig voor een televisiedrama over een nieuwe wijk, lokale politiek, bouwplannen en botsende belangen.

De fictieve gemeente in de serie heette niet Nieuwegein, maar Klaverweide. Dat was geen toeval. De gebeurtenissen moesten niet één op één worden gelezen als een verhaal over de echte gemeente. Toch is de link met Nieuwegein moeilijk te missen. Zeker nu op de oude beelden herkenbare plekken uit Vreeswijk opduiken, waaronder de Oude Sluis en de Emmabrug, en ook Jutphaas in de serie voorkomt.

Helemaal hard is daarmee nog niet dat de volledige serie in Nieuwegein is opgenomen. Daarvoor zou aanvullend archiefonderzoek nodig zijn. Maar dat in elk geval delen van Klaverweide op locatie in de voormalige dorpen Jutphaas en Vreeswijk zijn gefilmd of daar nadrukkelijk op zijn gebaseerd, lijkt op basis van de beelden, de serie-inhoud en het krantenartikel meer dan aannemelijk.

Voor Nieuwegein is dat een mooie vondst. De stad was begin jaren zeventig nog jong. Jutphaas en Vreeswijk waren samengevoegd, overal werd gebouwd en Nieuwegein moest zichzelf nog uitvinden. Dat tijdsbeeld lijkt in Klaverweide bijna rechtstreeks als decor te zijn gebruikt.

Vijftig jaar later levert dat bijzondere lokale televisiegeschiedenis op. Niet alleen omdat Jutphaas en Vreeswijk herkenbaar terugkomen, maar ook omdat de thema’s van toen verrassend actueel klinken: bouwen, bestuur, macht, belangen en de vraag wie uiteindelijk bepaalt hoe een stad eruit komt te zien.

Veel kijk plezier!


Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Wees betrokken. Reageer en geef een reactie op bovenstaand artikel!

Onze adverteerders maken pen.nl mogelijk