
In Nieuwegein zijn vorig jaar 13.593 verkeersboetes uitgeschreven. Samen waren die goed voor een boetebedrag van 2.269.316 euro. De meeste boetes gingen naar weggebruikers die te hard reden. Dat blijkt uit een analyse van Overstappen.nl op basis van cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau over 2025.
Nieuwegein op plek 112
Nieuwegein staat daarmee op plaats 122 in de landelijke ranglijst van gemeenten met de meeste verkeersboetes. De stad behoort niet tot de grote landelijke uitschieters, maar de cijfers laten wel zien dat snelheid, afleiding en rood licht ook lokaal nog altijd hardnekkige problemen zijn.
Hard rijden, vasthouden mobiel en foutparkeren
Veruit de meeste boetes in Nieuwegein werden uitgeschreven voor te hard rijden. In totaal ging het om 8.264 zaken, goed voor 919.222 euro. Daarmee bestaat ruim zes op de tien verkeersboetes in Nieuwegein uit snelheidsovertredingen.
Op de tweede plaats staat het vasthouden van een mobiel elektronisch apparaat tijdens het rijden. Daarvoor werden 937 boetes opgelegd, met een totale waarde van 347.330 euro. Rijden door rood leverde 629 boetes op, samen goed voor 189.585 euro.
Ook foutparkeren en verlopen APK’s kwamen geregeld voor. Voor parkeren waar dat niet mag werden 330 boetes uitgeschreven, goed voor 39.600 euro. Daarnaast kregen 323 weggebruikers een boete omdat het keuringsbewijs van hun voertuig tot 3500 kilo niet meer geldig was. Dat leverde 58.140 euro op.
Eerder schreef onze redactie al dat het aantal boetes via vaste flitspalen in Nieuwegein fors is gedaald. De drie vaste Nieuwegeinse flitspalen waren in 2025 samen goed voor 7.015 boetes. Een jaar eerder waren dat er nog 13.464. Dat was een daling van 6.449 boetes.
Die daling staat niet haaks op de nieuwe cijfers. Het eerdere bericht ging alleen over de vaste flitspalen. De nieuwe cijfers geven een breder beeld van alle verkeersboetes in Nieuwegein, dus ook voor mobiel bellen achter het stuur, foutparkeren, rood licht, verlopen APK’s en andere overtredingen.

De vaste flitspalen blijven wel belangrijk in het lokale boetebeeld. Van alle 13.593 verkeersboetes in Nieuwegein kwam ruim de helft uit de drie vaste flitspalen. De drukste flitspaal stond in 2025 aan de Symfonielaan, ter hoogte van de Harmonielaan, met 3.309 overtredingen. Daarna volgden de Plettenburgerbaan bij de Perkinsbaan met 2.502 boetes en de A.C. Verhoefweg bij de Barnsteendrift met 1.204 boetes.
Landelijk bestaat meer dan zeven op de tien verkeersboetes uit snelheidsovertredingen. Toch zijn het niet altijd de snelheidsovertredingen die per geval het meeste geld kosten. Vooral bellen of appen achter het stuur en rijden door rood leveren hoge boetes op.
Miljoenenpost
Voor Nieuwegein is het beeld daarmee dubbel. De vaste flitspalen leverden vorig jaar duizenden boetes minder op dan in 2024. Maar wie naar alle verkeersboetes kijkt, ziet dat verkeer in Nieuwegein nog altijd een miljoenenpost is. De flitspalen flitsten minder, maar de rechtervoet, de mobiele telefoon en het rode licht bleven voor veel weggebruikers duur genoeg.
Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.