Oude straatbeelden uit Vreeswijk, een rijtje keurig opgestelde kinderen en een brandweerdemonstratie uit 1970: zomaar wat beelden die je kunt terugvinden in de beeldcollectie Nieuwegein. Het Utrechts Archief werkte samen met de Historische Kring Nieuwegein ruim een jaar om de 28 meter vol beeldmateriaal van een beschrijving te voorzien. De collectie kan nu alvast doorzocht worden, vanuit huis en in de bibliotheek.
Tijdens een bijeenkomst in de bibliotheek op vrijdag 31 oktober vertelt Kathleen Verdult, vakspecialist beeldmateriaal bij Het Utrechts Archief, meer over de beeldcollectie. “Je kunt zoeken naar heel veel verschillende beelden die gemaakt zijn in een periode van meer dan 100 jaar.” De bezoekers krijgen in de bibliotheek alvast een voorproefje van de prachtige beelden die in de collectie zitten: van prentbriefkaarten tot straatbeelden, bruggen en familieportretten. Verdult vertelt over de melkhandelaar die ze meermaals tegenkomt op beeld. “Tijdens het zoeken leerden we de mensen uit de historie van Nieuwegein kennen via ons beeldscherm.”
Zoektochten naar locaties
Het project is tot stand gekomen met hulp van de Historische Kring Nieuwegein. Vrijwilligers helpen bij de beschrijvingen van foto’s en zoeken met hun kennis van de stad locaties op. Henk Valkenet van de Historische Kring zocht mee en vertelt: “Je voelt je af en toe Sherlock Holmes. Dan stap ik op de fiets en ga ik kijken: hé, dat is daar! Bingo. Je komt op plekken waar je nooit bent geweest.”
Makkelijk is het niet altijd. De vrijwilligers krijgen te maken met onder meer gespiegelde beelden waardoor een gebied er compleet anders uitziet en ook door beschadigde foto’s (‘Het was geen schoorsteen maar een kras op de foto’) worden ze soms op het verkeerde been gezet. Bart Jan Damstra, ook van de Historische Kring Nieuwegein: “Het zijn overweldigend veel beelden. Er zijn nog genoeg vraagtekens!”
Wil je helpen bij het speuren naar die vraagtekens zodat er nog meer beelden beschreven en online gepubliceerd kunnen worden? Meld je aan of stuur een mail naar k.verdult@hetutrechtsarchief.nl. Vanuit huis kun je een deel van de collectie bekijken via deze link. En kom zelf lekker speuren in de beeldcollectie op de Nieuwegeinstraat van het Stadshuis, daar zijn nu al 5000 beelden te zien.
Ontdek meer van De Digitale Stad Nieuwegein
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.
